Wydział Elektroniki kładzie szczególny nacisk na rozwój współpracy międzynarodowej ze względu na jej istotny wpływ na proces kształcenia studentów. Poprzez opracowanie i wdrożenie koncepcji programowych kształcenia w j. angielskim na I i II stopniu studiów nastąpiło „otwarcie na świat”. Prace koncepcyjne i implementacyjne trwały kilka lat z udziałem zaprzyjaźnionych ekspertów zagranicznych - bazując na wieloletniej współpracy międzynarodowej z wydziałami partnerskimi, głównie z uczelni w krajach anglojęzycznych (Wielka Brytania, USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia).
W rezultacie, Wydział Elektroniki prowadzi pięć specjalności kształcenia w języku angielskim dla studentów II stopnia, w tym:
- na kierunku Telekomunikacja - „Modern Telecommunications” (TMT),
- na kierunku Elektronika - „Advanced Applied Electronics” (AAE),
- na kierunku Automatyka i Robotyka - „Embedded Robotics” (AER),
- na kierunku Informatyka - „Advanced Informatics and Control” (AIC) i „Internet Engineering” (INE).
Dwie z tych specjalności TMT i AIC prowadzone są w ścisłym porozumieniu (np. wymienne programy) z uczelniami z Wielkiej Brytanii, jedna z nich INE z uczelnią w Szwecji.
Ponadto w 2016 r. utworzony został na I stopniu kształcenia nowy kierunek w j. angielskim „Electronic and Computer Engineering” (ECE).
W odniesieniu do wszystkich studentów Wydziału (nie tylko dla specjalności angielskich) Wydział Elektroniki wspiera wymianę studentów i wykładowców pomiędzy uczelniami, biorąc czynny udział w programie międzynarodowym Erasmus +, a także w innych programach międzynarodowych, czy w ramach umów bilateralnych. Podstawą programów są umowy dwustronne o wymianie studentów, zawierane pomiędzy Wydziałem Elektroniki i uczelniami/wydziałami partnerskimi w Europie i poza nią. Umowy o wymianie są zazwyczaj efektem umów o współpracy międzynarodowej zawartych pomiędzy uczelniami lub wydziałami, są one również wynikiem osobistych kontaktów naukowych pracowników akademickich Wydziału.
Szczegółowe informacje odnośnie programów wymiany studentów dostępne są na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej »
Wydział jest aktywny w zakresie organizacji i prowadzenie szkół letnich, które sprzyjają wymianie studentów. Na uwagę zasługują:
1. Cykl Szkół Letnich dla obcokrajowców - International Summer School 3E+
· International Summer School “3E+ = Energy, Electronics, Electricity” 2013
· International Summer School “3E+ = Energy, Electronics, Electricity, Nanotechnology” 2014
· International Summer School “3E+ = Energy, Electronics, Electricity, Civil Engineering” 2015
· International Summer School “3E+ Energy Electronics Electricity Environmental Engineering” 2016
Corocznie w organizowanych przez Dział Współpracy Międzynarodowej DWM przy udziale m.in. wykładowców Wydziału Elektroniki szkołach letnich uczestniczą studenci m.in. Queensland University of Technology, Australia; Beihang University, China; National Chung Hsing University, Tajwan; Moscow Power Engineering Institute, Russia; National University of Science and Technology MISiS , Russia; Lviv Polytechnic, Ukraine; Parul University, India.
2. Polish–British Workshop, corocznie organizowane warsztaty przez Katedrę Systemów I Sieci Komputerowych oraz University of Coventry, Wlk. Brytania,
3. Robotics Summer School, współpraca pomiędzy Katedrą Cybernetyki I Robotyki oraz University of Malaga, Hiszpania.
4. Indian Summer School, corocznie studenci Wydziału Elektroniki biorą udział w wymianie.
Studencka wymiana międzynarodowa odbywa się również w ramach ponad 20 kół naukowych, działających na Wydziale, poprzez udział w wielu międzynarodowych zawodach i konkursach. Przykłady:
- Koło naukowe KoNaR corocznie organizuje zawody Robotic Arena – międzynarodowe zawody robotów, wykonanych i zaprogramowanych głownie przez studentów;
- Koło Naukowe JEDI, zajmujące się budową i oprogramowaniem wielowirnikowców, popularnie zwanych dronami, uzyskało II miejsce w zawodach The International Micro Air Vehicle Competition 2016 (IMAV 2016);
- studenci Wydziału Elektroniki brali czynny udział w realizacji zadania skonstruowania Łazika Marsjańskiego , który okazał się najlepszy podczas Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich;
- studenci specjalności Advanced Applied Electronics zakwalifikowali się do finałowej 20 konkursu Texas Instruments Innovation Challenge Europe Analog Design Contest 2014 . Projekt związany był z laserami;
- studenci Wydziału Elektroniki wraz ze szwedzkimi studentami z Blekinge Institute of Technology zostali finalistami PEMA Student Challenge podczas Terminal Operations Conference and Exhibition in Rotterdam, 2015. Projekt związany był z cumowaniem statków.
Wydział Elektroniki jest otwarty na współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, rozszerzając formę współpracy poprzez organizowanie: serii wykładów, seminariów, warsztatów naukowych prowadzonych przez specjalistów zagranicznych dla studentów Wydziału oraz międzynarodowych konferencji , które są forum konfrontacji rezultatów naukowych uzyskanych przez pracowników, doktorantów i uzdolnionych studentów wśród specjalistów o światowej renomie.