Logowanie

 

Wydział Elektroniki

Specjalności

Studia na kierunku CYBERBEZPIECZEŃSTWO gwarantują wykształcenie w obszarze bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych i telekomunikacyjnych oraz ochrony danych. Kierunek jest silnie powiązany z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Studenci uzyskują wszechstronne i gruntowne wykształcenie w dyscyplinach informatyka i telekomunikacja, w aspektach technicznych oraz prawnych i organizacyjnych, z naciskiem na pogłębioną wiedzę w zakresie bezpieczeństwa systemów operacyjnych, sieci komputerowych i telekomunikacyjnych oraz bezpieczeństwa przetwarzanych i przechowanych danych w centrach danych. Wiedza oraz umiejętności uzyskane w ramach niniejszego  kierunku umożliwiają jego absolwentowi branie czynnego udziału w procesach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem informacji związanym m.in. z audytowaniem systemów, sieci  i magazynów danych pod kątem bezpieczeństwa oraz monitorowaniem, detekcją i analizą zagrożeń oraz naruszeń w systemach informatycznych.

Plany studiów

Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych

-    kształcenie przygotowuje do pracy przy zabezpieczaniu dostępu do informacji na wszystkich etapach życia systemu teleinformatycznego, obejmujących planowanie systemu zabezpieczeń, jego wdrażanie i utrzymywanie w gotowości podczas eksploatacji oraz wprowadzania niezbędnych modyfikacji dostosowujących system zabezpieczeń do występujących i ciągle ewoluujących zagrożeń. Szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo przenoszenia informacji i dostęp do niej przy użyciu nowoczesnych systemów transmisyjnych. Kształcenie obejmuje m. in. sposoby tworzenia bezpiecznych aplikacji mobilnych, kompresję informacji, kryptografię, elektromagnetyczne bezpieczeństwo systemów i sieci, chmury obliczeniowe, systemy biometryczne, systemy monitorowania i detekcji zagrożeń, bezpieczeństwo w sieciach komputerowych, internet rzeczy, audytowanie sieci teleinformatycznych, metody bezpiecznego dostępu do sieci i aspekty prawne i etyczne w obszarze bezpieczeństwa. W ramach specjalności studenci będą przygotowani również do uzyskania certyfikatów CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician), CCNA (Cisco Certified Network Associate) i CCNA Security.

 Bezpieczeństwo danych

-    kształcenie przygotowuje do pracy przy zabezpieczaniu informacji na wszystkich etapach jej życia, obejmujących planowanie systemu zabezpieczeń, jego wdrażanie i utrzymywanie w gotowości podczas eksploatacji oraz wprowadzania niezbędnych modyfikacji dostosowujących system zabezpieczeń do występujących i ciągle ewoluujących zagrożeń. Szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo przechowywanych informacji i dostęp do niej przy użyciu nowoczesnych systemów transmisyjnych. Kształcenie obejmuje m. in. sposoby tworzenia bezpiecznych usług multimedialnych, przetwarzanie dużych zbiorów informacji, struktury i działanie centrów przetwarzania danych, bazy danych, biometryczne zabezpieczanie dostępu, bezpieczeństwo w systemach rozproszonych, kryptografię, elektromagnetyczne bezpieczeństwo systemów i sieci, audytowanie sieci teleinformatycznych i bezpieczne usługi internetowe oraz informatykę śledczą związaną z analizą powłamaniową, zabezpieczaniem dowodów, zapewnianiem rzetelności i niezaprzeczalności dowodów cyfrowych. W ramach specjalności studenci będą przygotowani również do uzyskania certyfikatów CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician), CCNA (Cisco Certified Network Associate) i CCNA Security.

Bezpieczeństwo w energetyce

specjalność międzywydziałowa, na której kształcenie przygotowuje do pracy przy zabezpieczaniu dostępu do informacji systemów: informatycznych ICT i sterowania przemysłowego OT, wchodzących w skład infrastruktury krytycznej systemów elektroenergetycznych. Szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo przechowywanych informacji i ochrony dostępu do niej przy użyciu nowoczesnych systemów transmisyjnych. Kształcenie obejmuje m. in. zasady projektowania i funkcjonowania systemów elektroenergetycznych i inteligentnych sieci elektroenergetycznych (Smart Grid), wykorzystujących technologię ICT, w szczególności: mechanizmy zabezpieczeń infrastruktury krytycznej wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej, klasyfikację systemów krytycznych, procesy wznowienia działania systemów po przerwie, niskoenergetyczne technologie komunikacyjne, cyfrowe stacje elektroenergetyczne, inteligentne sieci domowe, systemy zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej (Smart Metering), zarządzanie rozproszonymi źródłami energii, prowadzenie ruchu stacji, automatyki stacyjnej oraz systemów sterowania i nadzoru (SSiN). W ramach specjalności studenci będą przygotowani również do uzyskania certyfikatów CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician), CCNA (Cisco Certified Network Associate) i CCNA Security.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję