Logowanie

 

Wydział Elektroniki

Studia po angielsku

Jednym z istotnych efektów wieloletniej aktywnej działalności Wydziału Elektroniki w zakresie doskonalenia jakości kształcenia jest doprowadzenie do opracowania i wdrożenia koncepcji programowych kształcenia na II stopniu studiów w języku angielskim. Zapewniło to ‘otwarcie na świat’ poprzez umożliwienie studiowania większej liczbie studentów zagranicznych oraz stworzyło podstawę do ‘elitarnej’ formy kształcenia dla wybitnie uzdolnionych polskich studentów. Prace koncepcyjne i implementacyjne trwały kilka lat z udziałem zaprzyjaźnionych ekspertów zagranicznych - bazując na wieloletniej współpracy międzynarodowej z wydziałami partnerskimi, głównie z uczelni w krajach anglojęzycznych (Wielka Brytania, USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia).

W rezultacie, Wydział Elektroniki prowadzi 5 specjalności kształcenia w języku angielskim  dla studentów II stopnia, w tym  Advanced Applied Electronics” (AAE – na kierunku Elektronika), „Advanced Informatics and Control” (AIC – na kierunku Informatyka techniczna), „Internet Engineering” (INE – na kierunku Informatyka techniczna), „Embedded Robotics” ( AER – na kierunku Automatyka i Robotyka) oraz „Modern Telecommunications” (TMT – na kierunku Telekomunikacja).

Dwie z tych specjalności prowadzone są w ścisłym porozumieniu (np. wymienne programy) z uczelniami z Wielkiej Brytanii, jedna z nich z uczelnią w Szwecji. Możliwa jest taka forma studiowania, że student część studiów spędza na Politechnice Wrocławskiej, a część na uczelni zagranicznej, uzyskując punkty ECTS na obu uczelniach. Spełnienie wymogów formalnych dotyczących pracy dyplomowej - specyficznych dla obu uczelni zaangażowanych w proces kształcenia – pozwala na uzyskanie dyplomów obu uczelni.

Ponadto w roku akademickim 2016/17 uruchomiony został nowy kierunek na I stopniu, prowadzony w j. angielskim – „Electronic and Computer Engineering”. Ten nowy kierunek studiów w j. angielskim dedykowany jest dla tych entuzjastów elektroniki, którzy chcą wiedzieć „jak to działa”.

 Absolwenci wszystkich pięciu specjalności są dobrze przygotowani do pracy w międzynarodowych środowiskach, gdyż studia w języku angielskim rozszerzają znacznie ich praktyczne umiejętności językowe a udział w organizowanych seminariach i warsztatach prowadzonych przez specjalistów z renomowanych krajowych, europejskich i światowych uczelni i firm zapewnia uzyskanie stosownych kompetencji.  

Prezentacja o funkcjonowaniu na uczelni(english version)

Prezentacje o specjalnościach prowadzonych w j. angielskim ( rekrutacja 2021)

  

Advanced Applied Electronics

Kształcenie obejmuje szeroką wiedzę w dziedzinie elektroniki, optoelektroniki, technik wielkich częstotliwości i telekomunikacji. Program kształcenia umożliwia poszerzenie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zaawansowanych: analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, laserów i światłowodów, elektroniki mikrofalowej, zastosowania programowalnych układów cyfrowych i mikroprocesorowych w urządzeniach i sieciach. Dzięki dostępności do laboratoriów badawczych studenci mają szansę osiągnąć elementarne doświadczenia dla ich przyszłej pracy w dziedzinie badań i rozwoju, a także na uczelniach. Realizując kursy  prowadzone całkowicie w języku angielskim, absolwent istotnie zwiększa swoje możliwości komunikacji językowej oraz potencjał mobilności.

Internet Engineering

Podobnie jak w przypadku specjalności w języku polskim, kształcenie obejmuje zagadnienia tworzenia serwisów i aplikacji internetowych. Obejmuje wiedzę w zakresie zarządzania i zapewnienia bezpieczeństwa usług internetowych, tworzenia aplikacji rozproszonych, aplikacji mobilnych, budowy hurtowni danych, inteligentnego przetwarzania i eksploracji danych. Absolwenci znajdują zatrudnienie przy tworzeniu i eksploatacji systemów oprogramowania i aplikacji internetowych (e-business, e-commerce, e-banking). Specyfiką specjalności jest nacisk kładziony na przygotowanie do pracy w języku angielskim oraz na pracę w zespołach wielonarodowościowych - umiejętności szczególnie cenione przez międzynarodowe koncerny informatyczne.

Advanced Informatics and Control

Kształcenie ukierunkowane jest na nabycie umiejętności i doświadczenia w projektowaniu praktycznych aplikacji informatycznych oraz komputerowych systemów sterowania na potrzeby przemysłu. Przygotowuje do rozwiązywania problemów informatycznych oraz zagadnień w obszarze kontroli procesów i systemów za pomocą klasycznych i inteligentnych metod. Nacisk położony jest na innowacyjność i kreatywność, prezentowanie wyników własnych badań realizowanych w ramach 3 semestralnego przedmiotu Research Skills and Methodologies i warsztatów naukowych, organizowanych corocznie wspólnie przez oba ośrodki naukowe – brytyjski i polski. Istnieje możliwość uzyskania dyplomów obu uczelni (mgr inż. W Politechnice Wrocławskiej i MSc w uczelni angielskiej). Absolwenci mogą pracować zarówno w firmach typowo informatycznych, jak i projektujących systemy sterowania - na stanowiskach głównych projektantów, analityków systemowych, w działach Research and Development. Są przygotowani do pełnienia kierowniczych stanowisk w międzynarodowych firmach jak również do pracy na uniwersytetach i w jednostkach naukowo-badawczych.

Modern Telecommunications

Kształcenie na specjalności obejmuje nowoczesną telekomunikację optyczną, bezprzewodową, sieci multimedialne, a także bezpieczeństwo w ochronie przesyłanych informacji. Absolwenci specjalności mają umiejętności z zakresu projektowania i budowania nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Specjalność jest prowadzona we współpracy z Uniwersytetem Nottingham w Anglii, gdzie będzie można odbyć część zaplanowanego programu studiów.

Embedded Robotics (Wbudowane systemy robotyki)

Nowoczesne urządzenia elektroniczne coraz częściej przyjmują postać systemów wbudowanych, zawierających zintegrowane z urządzeniem podsystemy mikroprocesorowe i komputerowe. Tego rodzaju urządzenia elektroniczne są podstawowym elementem składowym systemów robotyki, można je także znaleźć w konstrukcjach pojazdów, systemów awioniki, nawigacji i telekomunikacji, w systemach medycznych, w bankowości, a także w elektronice domowej i użytkowej. Kształcenie na specjalności obejmuje analizę i projektowanie systemów wbudowanych, techniki sterowania i sterowniki robotów, metody planowania ruchu i zadań robotów, systemy sensoryczne i napędowe, metody sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe, robotykę społeczną i interfejsy człowiek-robot. 

Electronics and Computer Engineering  (ECE)

Program studiowania na nowym kierunku Electronic and Computer Engineering (ECE) uwzględnia istotne potrzeby i wymagania współczesnego rynku pracy dla elektroników. Kierunek ten łączy wiedzę z zakresu tradycyjnej elektroniki z informatyką oraz automatyką i robotyką. Profil firm, które będą korzystać z kompetencji absolwentów tego kierunku, to przede wszystkim firmy produkcyjne i usługowe. W tym zakresie istnieje, a w najbliższym czasie będzie stale wzrastało, zapotrzebowanie na specjalistów z tytułem inżyniera elektronika, posiadających umiejętności integracji urządzeń i systemów elektronicznych analogowych i cyfrowych (w tym mikroprocesorowych) w szeroko rozumianej automatyce przemysłowej. Umiejętności te zawierają m.in. programowanie sterowników PLC, PAC, systemów SCADA oraz systemów robotycznych, uruchamiania i rozruchu systemów sterowania, lokalnego i zdalnego serwisu, zdalnego nadzoru nad pracującymi systemami sterowania produkcji. Również umiejętność projektowania szeroko rozumianych układów sterowania, systemów telemetrycznych i pomiarowych będzie na rynku pracy przyjęta bardzo pozytywnie.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję